wtorek, 23 lipca 2013
Woda brzozowa, sposób na piękne włosy i nie tylko
Czym jest woda brzozowa i w jakim celu się ją stosuje?
Woda brzozowa to nic innego jak ekstrakt z jakże naturalnej brzozy
Specyfik spotkać można w różnych formach - od czystego soku pobranego wprost z drzewa, po gotowe już wcierki i toniki.
-Czysty sok można spożywać w celu uzupełnienia diety o dużą ilość minerałów i witamin, sok wzmacnia organizm, pobudza do życia i reguluje przemianę materii. Dodatkowo pomaga organizmowi wydalić niezdrowe substancje, takie jak jony sodu i chloru. Bardzo dużą zaletą takiego suplementu jest fakt, że można go zdobyć samemu wprost z drzewa. Jedyne, co będzie do tego celu potrzebne to: brzoza (najlepiej maksymalnie daleko od źródeł zanieczyszczeń), przedmiot którym zrobimy w drzewie mały otwór, rurka, butelka na sok oraz trochę cierpliwości :)
-Woda brzozowa stosowana jako tonik łagodzi podrażnienia skóry, działa przeciwzapalnie, jest polecana przy wysypkach i alergiach skórnych, a także w leczeniu trądziku. Co więcej, woda brzozowa może mieć działanie wybielające i niwelować piegi oraz przebarwienia skóry. W ramach ciekawostki dodam, że napar z młodych, świeżych listków brzozy (zebranych wczesną wiosną) pomaga zwalczyć cellulit :)
-Wcieranie wody brzozowej w skórę głowy wzmacnia cebulki, hamuje nadmierne wypadanie włosów, wzmacnia je, a także może dzięki temu spowodować zwiększenie przyrostu włosów na długość.
Co dostarcza nam woda brzozowa?
Sok z brzozy jest bogaty w wiele składników mineralnych i witamin.
kwas cytrynowy,
kwas jabłkowy,
wapń,
fosfor,
potas,
magnez,
żelazo,
witaminy z grupy B,
miedź,
związki żywiczne,
garbniki.
Kilka słów o składzie wcierek/toników.
W skład każdego tego typu preparatu nazywanego wodą brzozową wchodzą Alkohol oraz Sok z brzozy.
O ile sok z brzozy na myśl nie przywodzi żadnych negatywnych myśli ze względu na naturalność swojego powodzenia, o tyle alkohol wiele z was odstrasza. Ciężko wypowiedzieć się obiektywnie w tej kwestii, ponieważ włosy i skóra głowy każdej z nas mogą różnie reagować na jakże zróżnicowane dawki alkoholu.
O alkoholach stosowanych w kosmetyce:
Alkohole- to związki organiczne, które traktujemy jako pochodne węglowodorów nasyconych. W cząsteczce węglowodoru nasyconego jeden atom wodoru zastąpiony został przez grupę ?OH.
Etanol czyli alkohol etylowy C2H6OH- bezbarwna ciecz, powstaje w wyniku fermentacji alkoholowej, w procesie której możemy osiągnąć jedynie 98% roztwór alkoholu w wodzie. Roztwór ok. 95% nazywany jest spirytusem. W przemyśle kosmetycznym spirytus jest rozpuszczalnikiem dla barwników, substancji zapachowych i substancji aktywnych. Na jego bazie powstają wyciągi ziołowe, roztwory 4%, 6%, 10% i 25% alkoholu etylowego są podstawą toników alkoholowych, roztwór 40-60% stosowany jest w płynach po goleniu. Alkohol etylowy stosowany jest również do produkcji perfum i wód toaletowych.
Alkohol laurylowy- należy do grupy alkoholi tłuszczowych. Alkohole tłuszczowe to ciała stałe podobne do wosku, które otrzymuje się z kwasów tłuszczowych. Alkohol stosowany jest do produkcji kremów, nie ulega jełczeniu, jest odporny na działanie UV, nadaje twardą konsystencje tłuszczom, łatwo przenika przez naskórek.
Alkohol cetylowy C16H33OH- alkohol tłuszczowy stosowany do produkcji kremów, mleczek, balsamów, gdzie jest czynnikiem konsystencjotwórczym. Ułatwia wprowadzanie do kosmetyków barwników, substancji konserwujących oraz substancji aktywnych. Dobrze się wchłania, zmiękcza naskórek (jest emolnientem). Ogranicza trensepidermalną utratę wody (TEWL)
Glikol propylenowy- należy do polialkoholi, czyli alkoholi posiadających więcej niż jedną grupę -OH. Posiada dwie grupy -OH, czyli jest alkoholem dwuwodorotlenowym. Jest to bezbarwna, bezzapachowa, lepka ciecz. Użyty w stężeniu 2-6% tworzy na skórze wilgotny nie wysychający film, zapobiegający TEWL. Używany jest w kremach, balsamach, śmietankach jako środek nawilżający oraz zapobiegający wysychaniu kosmetyku i jako stabilizator (czyli środek zapobiegający rozwarstwianiu kosmetyków).
Gliceryna CH2OHCHOHCH2OH - należy do polialkoholi, bezbarwna, oleista ciecz w przemyśle kosmetycznym jest rozpuszczalnikiem, emolnientem, stabilizatorem.
Alkohol znajdujący się w wodzie brzozowej to alkohol etylowy, którego stężenie na pewno nie przekroczy 20% w najbardziej ekstremalnych przypadkach (o ile takie wprowadzone są na rynek). Jak wiadomo, alkohol w składzie może wysuszać i podrażniać skórę, ale nie koniecznie musi. Czytałam wiele opinii na temat wody brzozowej różnych producentów i przyznam, że niewiele z kobiet, które stosowały ten preparat narzekały na wysuszenie włosów i skalpu, czy też skóry twarzy.
Jak stosować wodę brzozową?
Sok z brzozy wypijać należy kilka razy dziennie przez około 15-20 dni. Porcje: 2-3 po 1/4 szklanki, bądź w wymagających tego przypadkach 3-4 razy po 1/4 szklanki. Pod "wymagającym przypadkiem" mam na myśli osoby wyjątkowo osłabione, z niedoborami wyżej wymienionych witamin i minerałów w organizmie. Ważne jest, aby dzienną porcję soku rozkładać na kilka mniejszych. Zagwarantuje to lepszą przyswajalność zbawiennych składników :) Soku z brzozy nie należy łączyć z:
- czarną herbatą,
- kawą,
- alkoholem,
- szpinakiem,
- czekoladą,
- szczawiem.
Tonikiem należy przemywać skórę 2 razy dziennie.
Wcierkę z wody brzozowej należy nałożyć równomiernie na powierzchnię skalpu, a następnie wmasować w skórę głowy palcami, bądź przyrządami do masażu głowy.
W przypadku wcierki na pewno rodzą się pytania: spłukiwać, zostawić, na jak długo, czy nie wysuszy?
Otóż moim zdaniem wcierkę należy pozostawić na głowie przynajmniej przez parę godzin. Ze względu na niezbyt przyjemny zapach alkoholu najstosowniejsza wydaje mi się ku temu noc. Nie wydaje mi się, żeby zostawianie płynu na głowie nawet na 2 dni cokolwiek zmieniało - jeśli włosy mają się od niego wysuszyć i tak to nastąpi, że tak powiem - już w pierwszych godzinach. Jeśli macie suchą skórę głowy, możecie zacząć od np 4 godzin i zobaczyć, czy po dłuższym okresie stosowania preparatu skóra wysuszy się jeszcze bardziej. W przypadku przetłuszczających się głów nie powinno być problemów. Nie warto się jednak katować. Jeśli wcierka przynosi widoczne wzmocnienie i przyrost włosów, a wysusza jednocześnie skórę, warto spróbować dodatkowo nawilżać skalp. Kiedy jednak wcierka nie przynosi efektów nie warto narażać włosy na przesuszenie (nawet jeśli po dłuższym stosowaniu nic nie wskazuje na to, by alkohol źle na nie działał). Trzeba pamiętać, że nie każda głowa polubi się z tymi samymi kosmetykami, a efekty uboczne mogą być widoczne nawet po dłuższym czasie od odstawienia preparatu. W końcu alkohol to alkohol ;)
Przechowywanie soku z brzozy.
Świeży sok można wstawić do lodówki na około 4 dni. Dodanie do niego spirytusu zatrzymuje świeżość produktu na dłużej, a także nie pozwala by napój stracił swoje właściwości. Czytałam także o zamrażaniu soku, jednakże nie znalazłam potwierdzenia, że sposób ten działa i nie usuwa z napoju zbawiennych składników.
Macie jakieś doświadczenia z uzywaniem WODY BRZOZOWEJ?
Podzielcie się:)
Ja zauważyłam plusy nie tylko na głowie ale i na swojej buzi... problem z którym się borykam od lat (jestem posiadaczką mieszanej, skłonnej do trądziku skóry... także stosowanie wody brzozowej wychodzi mi jak na razie caly czas na WIELKI PLUS.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Na pewno wypróbuje skoro polecasz Martynko
OdpowiedzUsuńAnuua
Anuua- polecam z własnego doświadczenia :)
Usuń